Innowacje
INNOWACJE PEDAGOGICZNE
W roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolu realizowana jest innowacja pedagogiczna pt.
"Dzień bez zabawek - wdrażanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego"
Autor: mgr Aleksandra Strach
W roku szkolnym 2019/2020 w naszej placówce kontynuujemy realizację dwóch innowacji pedagogicznych:
Z Photonem w świecie programowania. Zajęcia edukacyjne wprowadzające dzieci w świat programowania za pomocą robota interaktywnego.
Prowadząca: mgr Angelika Markiewicz
"W obecnych czasach nowoczesne technologie informacyjne obecne są praktycznie w każdym domu, a często każdy domownik ma swój własny komputer, tablet czy telefon komórkowy. W czasie prowadzonych zajęć chcę uświadomić dzieciom, że nowoczesne technololgie informacyjne nie tylką służą do zabawy, ale mogą być bardzo użyteczne w wielu dziedzinach życia. Postęp technologiczny narzuca obecnie znajomość posługiwania isę podstawowymi technikami informatycznymi już od przedszkola, dlatego głównym celem działania programu jest przygotowanie najmłodszych do aktywnego i odpowiedzialnego życia w społeczeństwie informacyjnym."
Photon Robot to pierwszy taki robot, który roziwja się z dzieckiem. Robot Photon uczy dzieci: logicznego myślenia, podstaw programowania, szybkiego podejmownia decyzji.
Przedszkolak szachistą. Eudkacja przez szachy w przedszkolu.
Prowadząca: mgr Katarzyna Durbas
"...Wyjątkowo intelektualny charakter tej gry sprzyja rozwojowi umiejętności poznawczych, matematycznych i lingwistycznych. Grając w szachy pokonujemy różne przeszkody intelektualne, analizujemy sytuacje problematyczne, formułujemy hipotezy, rozważamy różne opcje, przewidujemy rezultaty kolejnych posunięć, planujemy swoeje zagrania, wymyślamy strategie, szukamy rozwiązań i podejmujemy decyzje. Ponadto gra promuje takie wartości jak: dyscyplina, samokontrola, grzeczność, szacunek, cieprliwość, odpowiedzialność. Rozwija też umiejętności rozwiązywania sytuacjie, tj. umiejętność, dzięki której można wygrać lub przegrać.
...Gra w szachy może zapobiegać zachowaniom agresywnym, a szczególnie wśród uczniów nadpobudliwych, mających problemy z koncentracją. Szachy stosowane jako terapia mogą przyczynić się do zapobiegania antyspołecznym zachowaniom ucznia, niwelując złe cechy osobowości. W szachach nie ma miejsca na brutalność, wyzwiska i wulgaryzmy..."
Programy